Monday, January 29, 2007

Kabak Lalengileri

Tire'de yapılan ve çok sevilen bir çeşit mücverdir kabak lalengisi.

1 kilo tatlı su kabağı

1 soğan

1 yumurta

2 bardak kadar un

1 demet maydanoz

karabiber, tuz, nane,

kızartmak için sıvı yağ

Kabak ve soğan rendelenerek bekletilir. Kabak sulanınca, suyu sıkılıp başka bir kaba alınır. Yumurta, maydanoz, un ve diğer baharatlar ilave edilerek karıştırılır.

Ununu ayarlayarak biraz cıvıkça tuttuğunuz hamurdan, üzerine un serpilen tezgaha kaşık kaşık dökerek yuvarlarsınız. Sigara böreği gibi uzun uzun olması tercih edilir ve kızgın yağda kızartılır. İsterseniz susama da bulayabilirsiniz.

Peynir, domatesle servis yapılır.

Kabak Çiçeği Lalengisi

İkinci lalengi tarifim Ege mutfaklarında çok sevilen kabak çiçeğinden. Çiçekler sabah güneşini görmeden toplanır bahçelerden, ya dolması yapılır hemen ya da lalengi dediğimiz bir çeşit mücveri. Komşumuzun bahçesinden getirdiği kabak çiçekleriyle yaptığımız lalengi, anneannemi de özlemle anmamıza neden oldu. Ne kadar çok yapardı bu yemeği, nasıl sevdirmişti torunlarına kabak çiçeği lezzetini. Şimdiki çocuklar, tabii beniimkiller de, böyle tatlara yabancı oldukları halde anılarla süslenince severek yediler.

Göz kararı ölçülerle yaptığım kabak çiçeği lalengisi için un, tuz, yumurta ve sütle cıvıkça bir sos hazirladım. Çiçekleri bu sosa bulayıp kızarttım. Peynir ve zeytinle yemek pek güzel oluyor.


Her hakkı Bloglararası "Kabak Tadi" Projesine aittir. Bu yazımla ilgili hiçbir maddi talebim olmayacaktır.

OK

Guzin Gok

No comments: